Podróżując po całym Świecie zauważyłem ogromne różnice w podejściu do dzieci i ich wychowywaniu w różnych krajach. W krajach skandynawskich dziecko jest wartością samą w sobie. Nikt nie zwraca uwagi na dziecko w sklepie, bo ściąga rzeczy z półek lub głośno krzyczy. Mamy nie zwracają uwagi na to jak dziecko jest ubrane, czy brudzi sobie ubranko w czasie zabawy. Dziecko jest dzieckiem ma prawo pewnych rzeczy , ma prawo nie rozumieć, nie umieć się gdzieś zachować, czy nie chcieć czegoś zrobić lub zjeść.


łuszczki
Rodząc się nie posiadamy pewnych umiejętności, potrzeba wielu lat żebyśmy nauczyli się funkcjonować w społeczeństwie. Każdy etap różni się od poprzedniego i każdy etap charakteryzuje się pewnymi cechami.

Zauważyłem też, że pomimo wielkiego luzu i braku stresu w wychowywaniu dzieci, w krajach skandynawskich kładzie się duży nacisk na edukację od małego dotyczącą zdrowego odżywiania i wykorzystywania surowców wtórnych. Już w przedszkolach jedynym napojem jest czysta woda, przekąską pomiędzy posiłkami owoc, a do dania głównego zawsze podawane są surowe warzywa. O dziwo żadne dziecko nie marudzi.

Zajęcia w przedszkolach i szkołach kładą nacisk na robienie zabawek z rzeczy które mamy w domu. Dlatego przedszkolaki robią wyklejanki z pociętych gazet, domki dla zwierzątek z pudełek po butach, w pracach plastycznych wykorzystują materiały naturalne takie jak liście, kamienie czy suszone kwiaty.
W szkołach dzieci tworzą karmniki czy domki dla ptaków z łuszczki, w której wcześniej dostarczone do szkoły były owoce czy warzywa. Śmieci są starannie segregowane w szkołach, domach, a nawet centrach handlowych.
Mam nadzieję, że zaczniemy brać przykład z krajów skandynawskich zamiast od małego wbijać dzieciom do głowy, że trzeba wszystkim mówić "dzień dobry", na placu zabaw nie można się ubrudzić, a w sklepie trzeba być cicho.
Share on Google Plus

About Unknown

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze :

Prześlij komentarz